Uygurlar

Uygurlar ne demektir? Uygur kelimesiniz anlamı nedir? Nerede yaşarlar? Nüfusu kaçtır? Uygur Türkleri çin, bayrağı, harita, doğu türkistan

Uygurlar ne demektir? Uygur kelimesiniz anlamı nedir? Nerede yaşarlar? Nüfusu kaçtır? Uygur Türkleri çin, bayrağı, harita, doğu türkistan

Uygur Ne demektir?

Uygurlar doğu türkistanda yaşan Türk kökenli bir halktır.Bu halktan olan kimselere uygur denir.Uygur kelimesinin anlamı, Orta Asya’da büyük bir devlet ve uygarlık kurmuş olan, yazılı anıtlarla sanat yapıtları bırakmış olan Türk ulusu ve bu ulustan olan kimselere uygur denir.

Uygurlar

 • Şehir hayatına geçen ilk Türk Devleti’dir.
 • İlk yerleşik hayata geçen Türk Devletidir.
 • Kağıdı kullanmışlardır ve 14-18 harften oluşan yeni bir alfabe oluşturmuşlar.
 • Kendi inançlarında olmayan dinlere hoş görülü olmuşlardır.
 • Tarım ve mimari açıdan gelişmişlerdir.
 • Tahta harflerle matbaacılık yapmışlardır.

Uygurların Yaşamı

1933-34 yılları arasında otonom cumhuriyetini kurmuşlardır (Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti). Fakat 1949’da Çin Doğu Türkistan’ı işgal ederek Uygurların Doğu Türkistan Cumhuriyeti’ni yok etmişlerdir.

Kendi örf ve adetlerini yerine getiremez, zulüm ve işkenceler ile yaşam ile ölüm arasında ince bir çizgide hayat sürmektedirler.Bugüne kadar bağımsızlıklarını ilan etmek isteseler de Çin buna musade etmemiştir.

Doğu Türkistan Cumhuriyeti

1930’lu yıllarda Doğu Türkistan’ı yöneten Sincan Eyalet hükumetine karşı Uygurlar başta olmak üzere Müslümanların bağımsız hareketini birleştirerek Tarım havzasının güneybatısında yer alan Kaşgar’da kurulan hükumettir.

Uygurlar
Uygurlar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Ata Tekin dedi ki:

  Uygurlar okul hayatımda hep ilgimi çeken bir topluluk olmuşlardı. Özellikle yerleşik hayata geçip tarımla uğraşmaya başlamaları her ne kadar Türk geleneğinden uzaklaşmak da olsa ilgi çekici bir durum.

 2. Emre dedi ki:

  Türk anlayışlarının bazılarını değiştiren ve geliştiren bir devlet diyebiliriz uygurlar için bana kalırsa

internetten para kazanma yolları2020 google adsense tbm arttırmak film izle hd film izle türk filmleri yabancı filmler