Osmanlı imparatorluğu Tarihi

Osmanlı imparatorluğu haritası, Osmanlı imparatorluğu padişahları, Osmanlı imparatorluğu kuruluşu, osmanlı devleti tarihi, Osmanlı imparatorluğu Tarihi kısaca, Osmanlı imparatorluğu Tarihi özet, Osmanlı imparatorluğu Tarihi hakkında bilgi, Osmanlı imparatorluğu Tarihi izle, begeseli, filmi izle

Osmanlı imparatorluğu tarihi öyle muzaffer, öyle yiğit, kahraman insanlar yetiştirmiştir ki, tarihimiz onların hayatlarını, savaşlarını, kazanımlarını anlatmakla bitmiyor. Peki biz Osmanlı devletini ne kadar biliyoruz? Tarihe nereden bakıyoruz?

Osmanlı devletini gerçek anlamda dizilerden sonra hatırlamaya, tanımaya, araştırmaya ve öğrenmeye başlıyoruz. Bundan önce bize okullarda öğretilenlere sadece bir saatlik ders olarak baktık ve bittiğinde sıralarda bıraktık.

Önce muhteşem yüzyıl diye saray entrikaları ile geçen bir senaryoda ecdadımızı kafalarımıza yalan yanlış anlatarak mıhlamaya çalıştılar. Malesef ki bu dizi ülke genelinde büyük kitleler tarafından izlendi ve yanlış algılarla zihinlerde yer edindi.

Ama gerçekleri kaleme döken diziler ile çok şükür ki bu imparatorluğun padişahlarının hayatlarının saraylarda entrikalar içerisinde değil cenklerde, seferlerde, savaşlarda geçtiğini öğrendik.

Halbuki biraz tarihe verseydik kendimizi muhteşem yüzyıl gibi palavra senaryolardan kendimizi uzak tutacak ve şanlı tarihimizi savunuyor olacaktık. Nihayetinde şu an ki konumumuz da bu yöndedir.

Diriliş Ertuğrul dizisi bu yönde bize ışık oldu. Osmanlı devletinin kurucusunu, kuruluşunu anlattı. Beylik döneminden başlayarak bizlere bu uğurda nasıl badireler ile yüzleşildiğin, bu toprakların şehitlerin kanıyla yoğrulduğunu ve kalbinde iman olan bu kutlu insanların Allah yolunda verdikleri savaşları anlattı.

Osmanlı devletinin kurucusu kimdir sorusuna uzatılan mikrofonlara verilen yanlış cevapları bir kenara bırakalım, milletimiz osmanlı devletini zerre kadar bilmiyormuş bunu öğrendik. Osmanlı devletinin kurucusu kimdir sorusunun cevabı aslında sorunun içindeydi.

Osman Gazi’nin babasının Ertuğrul Gazi olduğunu, onunda babasının Süleyman Şah olduğunu, eşinin adının Hayme Hatun olduğunu öğrendik. Osman Bey’in iki kardeşi daha olduğunu, amcalarının yani kısacası akrabalarını da tanıdık. Dedesi soy ağacı belli olmayanların aksine yüzlerce yıl önce yaşamış olan atalarımızın soy ağaçlarını biliyoruz.

Osmanlı devletinin kuruluşunun ve ilk padişah Osman Gazi olduğunu, aşiretten beyliğe geçiş Osman Bet döneminde olmuştur ve beylikten devlete geçiş ise Osmanlı devletinin 2. padişahı olan Osman Bey’in oğlu Orhan Gazi olduğunu gözlemlemiş olduk. İlk ordu sistemine Orhan Bey döneminde geçilmiştir.

Osmanlı devletinin ilk başkenti Bilecik Söğüt’tür. İlk divan teşkilatı, ilk düzenli ordu sistemi, ilk vergi alınması, ilk vakıf ve ilk osmanlı medresesi yine Orhan Gazi döneminde olmuştur. Yani kısacası Osmanlıyı devlet yapan kişi Orhan Bey’dir.

Osmanlı Devletinde ilk sultan ünvanını kullan osmanlı padişahı I.Murad’dır. Yeni çeri ocağı ve acemioğlanlar ocağı birinci Murad döneminde kurulmuştur. Öte yandan ilk vezir-i azamn Çandarlı Halit Paşa’dır ve I.Murad döneminde olmuştur.

Yani kısacası osmanlı imparatorluğu devletleşmeye her padişah ile hızla ilerlemiş, düzenlemeler, yenilikler, yapılanmalar tahmin edileceği üzere zamanla olmuştur.

Kısaca özetle devam edecek olursak osmanlı yükselme dönemi, osmanlı duraklama dönemi, osmanlı gerileme dönemi ve osmanlının çöküş dönemi vuku bulmuştur.

Osmanlı devletini anlamak ve daha iyi öğrenmek için sitemizde gezintiye çıkacak olursanız, osmanlı devletinin kuruluşundan çöküşüne kadar ki süreçte nelerin yaşandığını çok iyi anlayacaksınız. Osmanlı padişahlarının hayatlarını, zafelerini, savaşlarını, kendi dönemlerindeki topraklarını, haritalarını, tuğralarını, armalarını, sancaklarını ve daha bir çok bilgiye muvaffak olabilirsiniz.

Osmanlı imparatorluğu Tarihi
Osmanlı imparatorluğu Tarihi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

internetten para kazanma yolları2020 google adsense tbm arttırmak film izle hd film izle türk filmleri yabancı filmler