Kanuni Sultan Süleyman Kimdir?

A+
A-

Kanuni Sultan Süleyman, sözleri, kısaca hayatı, ölümü, babası, annes, mezarı, ölümü, hastanesi, şiirleri, dönemi, savaşları, kitap, haritası

Kanuni Sultan Süleyman kimdir?, Kanuni lakaplı (Batılı kaynaklarda Muhteşem Süleyman diye geçer.) Osmanlı devletinin 10. hükümdarı olan I. Süleyman, 27 Nisan 1495 Pazar günü dünyaya gelmiştir.

Kanuni Sultan Süleyman
Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Herkesin aklına ise Kanuni Sultan Süleyman kimdir? sorusu gelmektedir. Bu makalede bu soruyu cevaplamak adına Sultan Süleyman hakkında ayrıntılı bilgiler paylaşılacaktır.

Babası Yavuz Sultan Selim, annesi ise Hafsa Sultan’dır. Yüksek bir eğitim donanımına sahiptir. Kendi mesleği kuyumculuk olan I. Süleyman, gençlik yıllarında Pargalı İbrahim Paşa ile yakın bir dostluk kurmuştur.

Halka kötü davranan kişilere karşı ceza vermekten kaçınmadı. Bu yüzden ona “kanuni” dendi. Kendisi çok başarılı bir asker ve devletinin işleriyle yakından ilgilenen önemli bir liderdir.

1520’de babasından devraldığı ülkeyi en geniş sınırlarına ulaştırdı. 1521’de Belgrad sefer düzenledi ve bunda gelip geldi. Bunun üzerine 1522’deki Rodos Adası başarısını ekledi.

Bunu 1526’da dünyadaki en kısa savaş olarak bilinen ve İstanbul’un fethinde kullanılan şahi toplarının da yardımıyla 2 saat içinde kazandığı Mohaç Meydan Savaşı takip eder.

Kanuni, bu savaşı Macar hükümdarına karşı kazanmıştır. O savaşta karşısındaki Macar hükümdarı 18 yaşında hayatını kaybetmiştir. Bu şanlı zafere ilave olarak 1534 yılında Bağdat ve Tebriz’de, 1538’de Preveze ile Akdeniz’de, 1541 yılında Macaristan’ın tamamında, 1543’te Estergon’da, 1551’de Trablusgarp’ta, 1553’te Safevi topraklarının belirli bir bölümünde, 1566’da Zigetvar Savaşı’nda egemenlik kurmayı başarmıştır.

Böylelikle kudretini sahip olduğu bu topraklarda Osmanlı’nın sahip olduğu hoşgörü politikası ile kanıtlamıştır. Toplamda 46 yıllık tahtta kalarak en çok tahtta kalan padişah olarak hafızalara kazınmıştır. Devletin topraklarını yaklaşık 15 milyon km²’ye çıkarmıştır. 

Kanuni Sultan Süleyman Nasıl Öldü? 

Osmanlı İmparatorluğu’nun 10. padişahı ve İslam’ın 89. halifesi olan Kanuni Sultan Süleyman, ömrü boyunca pek çok kez sefere çıkmıştır.

Yaklaşık her on yılda bir sefere çıkan I. Süleyman, bu bakımdan kelimenin tam anlamıyla bir istikrar abidesi haline gelmiştir.

1566 yılında Zigetvar kuşatılmadan bir gün önce 6 Eylül 1566 tarihinde beyin kanaması nedeniyle hayata gözlerini yummuştur.

Kanuni’nin ölüm haberi, ordu içinde huzursuzluk oluşturması istenmediğinden daha sonra açıklanmıştır.

Cihan hükümdarı Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarı İstanbul’da Süleymaniye Camii’de eşi Hürrem Sultan’ın yanında bulunmaktadır. 

Kanuni Sultan Süleyman ve Özel Kişiliği

Kanuni Sultan Süleyman devlet idaresi olduğu kadar özel hayatında da çarpıcı bir kişiliği vardır. Zira kendisi aynı zamanda bir şairdir. Üstelik Divan Edebiyatı şairlerinden Bâki ile iyi bir dostluğu vardır. Tarihte ismi altın harfler ile geçen çok sayıda Kanuni Sultan Süleyman sözleri vardır.

Bu da Kanuni Sultan Süleyman’ın iyi bir lider olmasının yanı sıra büyük bir karaktere ve kişiliğe sahip olduğunu göstermektedir. Örneğin bir sözünde “Mevkiler önce Allah’a sonra Devlet-i Aliyye’ye karşı sorumluluktur” diyerek erdemli karakterini güzel bir şekilde kelimelere dökmüştür.

Aynı zamanda bir keresinde bir dava için haksız durumda kadı karşısına çıkmıştır. Kadı aleyhinde karar verince “Eğer ben padişahım diye benim lehimde bir karar verseydin, seni kılıcımla öldürürdüm” diyerek ne kadar adaletli olduğunu ortaya koymuştur.

Ayrıca bir defasında Fatih Sultan Mehmed ile karşılaştırılma söylemlerine cevaben “Onlar (Fatih Sultan Mehmet ve devlet erkânı) İstanbul’u fethetmek gibi büyük bir erdeme ulaştılar ve biz onları kendimizle bir tutamayız” diyerek sahip olduğu tevazuyu cümle içinde göstermiştir.

Bu sözlerden de anlaşılacağı gibi kendisi çok büyük hadiseler yaşayan ve bu yaşadıklarıyla aynı zamanda iyi bir insan ve şairane kişiliğe sahip oldukça önemli bir liderdir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ata Tekin dedi ki:

    Ne kadar doğrudur bilemiyorum ama bazı kaynaklar “Ben ölünce bir elimi tabutumun dışına atın. insanlar görsünler ki padişah olan kanuni bile bu dünyadan eli boş gitmiştir.” cümlesini onun söylediğini iddia ediyor. O söylememiş olsa bile bu cümle bizler için çok şey anlatıyor.

  2. Leyla dedi ki:

    Kanuni en sevdiğim padişahlardan birisidir, dizilerde gösterildiğinin aksine çok başarılı ve Osmanlı’yı yücelten padişahlardan biridir.

internetten para kazanma yolları2020 google adsense tbm arttırmak film izle hd film izle türk filmleri yabancı filmler