Ertuğrul Gazi Kimdir?

A+
A-

Ertuğrul Gazi Kimdir? Ertuğrul Bey osmanlı devletinin kurucusu Osman Gazi’nin babasıdır. Hayatı, ölümü, mezarı ve türbesi hakkında bilgiler

Ertuğrul Gazi Kimdir? Ertuğrul Bey Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu olan Osman Bey’in babasıdır. 1188 yılında doğmuş, babası Süleyman Şah, annesi ise Hayme Hatun’dur.

Ertuğrul Gazi - Ertuğrul Bey

Bozok kolunun Kayı boyundan olan Ertuğrul Gazi Sungur Tekin, Gündoğdu ve Dündar adında 3 kardeşe sahipti. Ertuğrul Gazi’nin ataları 9. Yüzyılda Moğol istilası ile Buhara ve Semerkant üzerinden geçiş yaparak Horosan bölgesine yerleşmiştir.

Daha sonra 11. Yüzyılın ikinci yarısında Selçuklular ile birlik olarak Azerbaydan üzerinden Ahlat’a geçiş yaptılar. Buradansa Anadolu’ya göç etmişlerdir.

Babalarının ölümü üzerine Ertuğrul ve kardeşleri ihtilafa düşmüştür. Ertuğrul, 444 çadırlık aşireti, annesi Hayme Ana ve kardeşi Dündar Bey ile birlikte önce Sürmeliçukur yöresine, sonra ise Karacadağ’a yerleşmiştir.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey‘in babası Ertuğrul Bey’in ağabeyleri Sungur Tekin ve Gündoğdu zamanla eski yurtları olan Horosan’a geri dönmüştür.

Ertuğrul Gazi Dönemi

Ertuğrul Gazi sayısız zafer kazanarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Karacahisar ve Söğüt’ü fetheden Ertuğrul Bey’eSelçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Söğüt verilmiştir.

Ertuğrul Gazi dönemi boyunca Söğüt’e yerleşerek Selçuklu’nun kuzeybatıdaki uç sınırlarını koruyarak buradaki asayişi temin edmiş zafer kazanmaya devam etmiştir.

Bizans tekfurlarına karşı kazandığı zaferler ‘’Gazi’’ ünvanını kazanmasını sağlamıştır. Karacadağ’a yerleşen Ertuğrul Gazi Ankara ve Eskişehir bölgelerinde Bizanslılara karşı savaşarak Bizans ordusunu yenilgiye uğratmıştır.

Bu zafer sonrasında Alaaddin Keykubat Eskişehir(Sultanönü) çevresini Ertuğrul Bey’e dirlik olarak vermiştir. Karacahisar ve Söğüt’ü de fetheden bu yiğide Söğüt ve çevresi yurt olarak verilmiştir.

Ertuğrul Gazi Söğüt’te sayısız zaferlere imza atarak bu bölgeyi en iyi şekilde yönetmiştir. Söğüt’te hakimiyeti ele alan Ertuğrul Gazi diğer uç beyleriyle birlik olarak cihad ve gaza ile meşguliyetine devam etmiştir.

Uç Beyi Ertuğrul, devletine bağlı ve vefakar bir yapıya sahipti. Anadolu’daki Türk beylikleri Selçuklu Devleti’nden ayrılırken kendisi vefakarlığını ortaya koyarak uç beyliği görevini sürdürmeye devam etmiştir.

Bu vefakarlığı neticesinde Anadolu’nun dört bir yanından dervişler, gaziler, alimler ve farklı yörelerdeki Türkmenler Ertuğrul Gazi’nin sancağı altında toplanmıştır.

Ertuğrul Gazi Hayatı

Ertuğrul Bey’in eşi Halime Hatun idi. Gündüz Alp, Gazi Sarıbatı Savcı Bey ve Osman Bey adlarında üç oğlu vardır.Hayatı boyunca barışçıl, tedbirli ve sürekli ihtiyatlı bir siyaset sistemi izlemiştir.

Ertuğrul Gazi çevresindeki Türkmen beylikleri ve Bizans tekfurları ile iyi geçinmeye çalışarak aşiretinin huzurunu her daim ön planda tutmuştur. Oğlu Osman’a küçük bir beylik bırakan Ertuğrul Gazi’nin namı tarihimize kazınmıştır.

Aşiretinin nüfusu az olan Ertuğrul Bey idaresi altında yaşayanları sürekli olarak sulh içinde yaşatmıştır. Bunun içinde daima Türkmen beylikleri ile iyi geçinmeyi ilke edinmiştir.

Yolundan asla şaşmayan Ertuğrul Gazi’nin sahip olduğu zekası da onu daha başarılı kılmıştır. Karar almadan önce düşünen Ertuğrul Gazi her zaferini ince detaylar ile kazanmayı başarmıştır.

Ertuğrul Gazi Ölümü

Kayı Boyu Aşireti Ertuğrul Bey denetimi altındaki halk tarafından sevilen ve sayılan biriydi. Yurt tuttuğu bölgedeki huzuru her şeyin ötesinde tutan Ertuğrul Gazi’nin tek hedefi de yine halkını korumaktı.

Ertuğrul’un ölümü 93 yaşında Bilecik’in Söğüt ilçesinde olmuştur. 1281 yılında hayatını kaybeden Ertuğrul Gazi için her yıl Eylül ayının ikinci haftasında Söğüt’te anma törenleri düzenlenmektedir.

Uç Beyi Ertuğrul öldükten sonra kabilenin reisi küçük oğlu Osman Bey olmuştur. Azimli ve başarılı bir yapıya sahip olan Osman Bey Osmanlı Devleti’ni altı asır yaşayacak cihan devletinin temellerini atmayı başarmıştır.

Babasının bıraktığı küçük beylikte fetihlere devam eden Osman Bey tarihimizin unutulmaz isimleri arasında yer almaktadır.

Ertuğrul Gazi Sözleri

Zalimin köpeği olacağına,
Garibin aslanı ol ki,
Öldüğünde mezar taşına
it değil Yiğit yazılsın.

And olsun ki,
Üstte mavi gök,
altta yağız yer
yarılmadıkça
zulme boyun
eğmeyeceğim.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Talha dedi ki:

    Atam Ertuğrul Gazi hem kişiliğiyle hem hayatıyla gelecek nesillere örnek olmuştur ve Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Bey’in babasıdır. Ellerimizi dua için kaldırdığımızda, Ertuğrul Gazi’nin ruhuna bir Fatiha okuyup minnet duygumuzu göstermemiz gerektiğini düşünüyorum.

  2. Akil Hoca dedi ki:

    Kaderin Kayı boyuna çizdiği yol onları Suriye’ye gitmeden Fırat nehrinden geri çevirdi.Eğer Suriye’ye gidilmiş olsaydı diğer boylar gibi kaybolup gideceklerdi.

internetten para kazanma yolları2020 google adsense tbm arttırmak film izle hd film izle türk filmleri yabancı filmler