Osmanlı Padişahları

Osmanlı Devleti Padişahları Listesi Sırasıyla Resimli ve Yaptıklar. Osmanlı imparatorları hayatları ve soyağacı hakkında.

Osmanlı Devleti Padişahları Listesi Sırasıyla Resimli ve Yaptıklar. Osmanlı imparatorları hayatları ve soyağacı hakkında.

Osmanlı Padişahları, döneminde dünyaya hükmeden, üç ayrı kıtaya yayılan ve dünya tarihindeki en büyük imparatorluklardan biri olan, 623 yıllık Osmanlı Devleti ’nin tahtına 36 ayrı Sultan geçmiştir.

Osmanlı Padişahları

Bunlardan ilki devletin kurucusu olan Osman Bey (Osman Gazi) olmuştur.
Aşağıda ise Osmanlı padişahları sıralaması ve tarihleri ile hayatları yer almaktadır. Osmanlı Sultanları ‘nın sıralaması, eşleri, sözleri, hayatı, mahlasları, ölüm nedenleri tuğraları yer almaktadır.
Ayrıca Osmanlı İmparatorları nasıl öldü sorusunun cevabı da vardır.

Osmanlı Padişahları - Osmanlı imparatorları
Osmanlı Padişahları – Osmanlı imparatorları

Dünyanın en büyük, en kudretli ve en adaletli imparatorluğu olan ve 600 yılı aşkın toplamda 36 tane hükümdarı yani padişahı olan bir sultanlık. Bu imparatorluk haklının, adaletin, merhametin, mazlumun yanında olmuş ve içinde kötülük olan tüm toplumlara korku salmıştır.

Osmanlı Devleti kuruluşundan bitişine kadar bir çok savaşlar yaşamıştır. Bu imparatorluğun padişahları ise babadan oğula geçen bir sistem ile yürütülmüştür. Devletin geleceğini sarsan her bir zaaftan kurtulmayı bilmiştir.

osmanlı padişahları listesi sırasıyla resimleri, eşleri meslekleri ve yaptıkları kısaca. İlk osmanlı padişahı kimdir?, fatih sultan mehmet sonraki padişah, abdülhamid den sonraki padişah kimdir, meylişah hatun, fenire sultan,

Osmanlı Devleti ‘nin kuruluş dönemi, yükselme dönemi ve gerileme dönemi olmuştur. Bu dönemleri sitemizde detaylı olarak anlatmaya gayret ettik. Aşağıda ki linklerden bu makalelere ulaşabilirsiniz.

Osmanlı Padişahları sırasıyla resimleri ve soy ağaçları, anne ve baba isimleri, doğum ve ölüm yılları, çocukları ve eşleri hakkında bilgiler.

I.Osman

Osmanlı Padişahları - Osman Gazi - Osman Bey

Osman Gazi Osman BeyI.Osman
Doğum 1258 – Söğüt
Ölümü: 1326 – Bursa
Babası Ertuğrul Gazi
Annesi Halime Hatun
Eşi Malhun Hatun
Çocukları Orhan Gazi, Pazarlı Bey, Çoban Bey, Hamid Bey, Alaeddin Bey, Melik Bey, Savcı Bey, Fatma Hatun

Osmanlı imparatorluğunun kurucusu olan Osman Gazi, babası Ertuğrul Bey’den kalan beyliği devlet haline getirmiş, dünyanın en görkemli ve en büyük devletini kuruluşunun temeli olmuştur. Osman Gazi ilk Osmanlı padişahıdır.

I.Orhan

Orhan Gazi - Orhan Bey

Orhan Gazi Orhan BeyI.Orhan
Doğum 1281 – Söğüt
Ölümü: 1362 – Bursa
Babası Osman Gazi
Annesi Malhun Hatun
Eşi Asporça Hatun, Nilüfer Hatun, Theodora Hatun, Eftandise Hatun
Çocukları Süleyman Paşa, I. Murad, Şehzade İbrahim, Şehzade Halil, Şehzade Sultan, Şehzade Kasım, Şehzade Eyüp, Fatma Hatun, Hatice Hatun

Osman Gazi’nin oğlu ve devletin ikinci padişahıdır. 4 eşi vardır. 6 tane çocuğu vardır. Felçten dolayı hayatını kaybetmiştir.

I. Murad

I.Murat - Murad Hüdavendigar

Murad HüdavendigarI.Murad
Doğum 1326 – Bursa
Ölümü: 1389 – Kosova
Babası Orhan Gazi
Annesi Nilüfer Hatun
Eşi Gülçiçek Hatun, Tamara Hatun, Fûl-Dâne Hâtûn
Çocukları Yıldırım Bayezid, Yahşi Bey, Yakup Çelebi, Savcı Bey, Şehzade İbrahim, Nefise Hatun, Sultan Hatun

Orhan Gazi’nin oğlu ve Osmanlı hanedanlığının üçüncü padişahıdır. Toplamda 5 eşi vardır. I. Kosova Savaşı sırasında savaş alanını dolaşırken Sırp Kralı Lazar’ın damadı olan Sırp asilzadesi Milos Obraviç tarafından hançerlenerek şehit olmuştur.

I. Bayezid

I.Bayezid Yıldırım Bayezid

Yıldırım BayezidI.Bayezid
Doğum 1354 – Edirne
Ölümü: 1403 – Akşehir
Babası Murad Hüdavendigar – I.Murad
Annesi Gülçiçek Hatun
Eşi Devlet Hatun, Hafsa Hatun, Sultan Hatun, Despina Hatun, Devletşah Hatun
Çocukları Şehzade Ertuğrul Çelebi, Şehzade İsa Çelebi, Şehzade Mustafa Çelebi, Şehzade Büyük Musa Çelebi, Şehzade İbrahim Çelebi, Şehzade Kasım Çelebi, Şehzade Yusuf Çelebi, Şehzade Hasan Çelebi, Sultan Küçük Musa Çelebi, Sultan Süleyman Çelebi, Şehzade Ömer Çelebi, Sultan I. Mehmed Çelebi, İrhondu Hanım, Paşa Melek Hatun, Sultan Fatma Hatun, Oruz Hanım, hundi Fatma Hatun

Hem cesareti hem de atikliğinden ötürü “yıldırım” lakabını almıştır. 5 eşi vardır. Timur ile yaptığı Ankara Savaşı sonucu devlet yenik düşüp hayatını kaybetmiştir. Bu yenilgi Osmanlı Devleti’nin fetret devri olarak adlandırılan duraklama devrine girmesine sebep olmuştur.

I. Mehmed

I.Mehmet - Mehmet Çelebi

Mehmed Çelebi – I.Mehmed
Doğum 1389 – Edirne
Ölümü: 1421 – Edirne
Babası Yıldırım Bayezid – I.Bayezid
Annesi Devlet Hatun
Eşi Şehzade Hatun, Kumru Hanım, Emine Hatun
Çocukları II.Murad

İki eşi vardır. Tahtta durduğu süre boyunca bizzat kendisi 14 savaşa katılmış ve Osmanlı’nın fetretten çıkmasını sağlamıştır. 1421’de beyin kanaması geçirip hayatını kaybetmiştir. Aynı zamanda ölüm haberi gizlenen ilk padişah olarak kayıtlara geçmiştir.

II. Murad

II.Murad

II.Murad
Doğum 1404 – Amasya
Ölümü: 1451 – Edirne
Babası Mehmed çelebi – I.Mehmed
Annesi Emine Hatun
Eşi Hüma Hatun, Hatice Halime Hatun, Mara Hatun
Çocukları Şehzade Ahmed, Şehzade Alaaddin, I.Murad, Fatih Sultan Mehmed

1402 yılında doğmuş ve genç yaşta tahta çıkmıştır. Avrupalıların onun cesaretine hayranlık duyduğu bilinmektedir. 3 eşi vardır. Şiddetli bir baş ağrısıyle sarsılan II. Murad, 3 Şubat 1451’de hayata gözlerini yummuştur.

II. Mehmed

II.Mehmed - Fatih Sultan Mehmed

Fatih Sultan Mehmed – II.Mehmed
Doğum 1432 – Edirne
Ölümü: 1481 – Gebze
Babası II.Murad
Annesi Hüma Hatun
Eşi Emine Gülbahar Hatun, Gülşah Hatun, Hatice Hatun, Sitti Mükrime Hatun, Çiçek Hatun, Hüma Hatun, Hatice Halime Hatun, Mara Hatun
Çocukları II. Bayezid, Şehzade Mustafa, Cem Sultan, Gevherhan Sultan

Osmanlı Devleti’nin yükselme dönemi padişahlarından biridir. İyi bir eğitime sahip Fatih Sultan Mehmed, 1453 yılında 21 yaşında İstanbul’u fethetmiştir. Bu fetih ile bir çağın kapanıp yeni bir çağın açılmasına sebep olmuştur. İstanbul’un fatihi, dünyanın görülmüş en iyi komutlarının başında gelir. Peygamber Efendimiz’in müjdesine nail olan bir şahsiyettir. Üç eşi vardır. Padişahlar arasında en gizemli ölüme sahip olan Fatih Sultan Mehmet, 1481’de Mısır Memlükleri’ne çıktığı sefer sırasında ölü bulunmuştur.

II. Bayezid

II.Bayezid

II.Bayezid
Doğum 1447 – Dimetoka
Ölümü: 1512 – Havsa
Babası Fatih Sultan Mehmed – II.Mehmed
Annesi Sitti Mükrime Hatun
Eşi Nigâr Hatun, Şirin Hatun, Bülbül Hatun, I. Ayşe Hâtûn, Gülruh Hatun, Hüsnüşah Hatun, Gülfem Hatun, II. Gülbahar Hatun, Ferahşad Hatun, Muhterem Hânım
Çocukları I. Selim, Şehzade Ahmed, Şehzade Korkut, Şehzade Mahmud

Dindar bir padişah olarak bilinir ve yardımları ile ön plana çıkmaktadır. 9 eşi vardır. Oğlu Yavuz Selim tarafından zehirlenerek öldürülmüştür.

I.Selim

Yavuz Sultan Selim

Yavuz Sultan Selim – I.Selim
Doğum 1470 – Amasya
Ölümü: 1520 – Çorlu
Babası II.Bayezid
Annesi Gülbahar Hatun
Eşi Ayşe Hafsa Sultan, II. Ayşe Hatun, Mara Hatun
Çocukları Kanuni Sultan Süleyman, Üveys Paşa, Hatice Sultan, Beyhan Sultan, Şah Sultan, Fatma Sultan, Hafize Sultan, Şehzade Orhan, Şehzade Musa, Şehzade Korkut

Kısa sürede devlet adına çok fazla olumlu şeyler yapmıştır. İlk Türk İslam Halifesidir. Kabri İstanbul Fatih’te yer alıyor. İki eşi vardır. 22 Eylül 1520 tarihinde vefat etmiştir.

I.Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman

Kanuni Sultan Süleyman – I. Süleyman
Doğum 1494 – Trabzon
Ölümü: 1566 – Zigetvar (Macaristan Krallığı)
Babası Yavuz Sultan Selim -II.Selim
Annesi Ayşe Hafsa Hatun
Eşi Hürrem Sultan, Mahidevran Sultan Gülfem Hatun, Fülane Hatun
Çocukları Şehzade Mahmud, Mustafa, Murad, Mehmed, Mihrimah Sultan, Abdullah, Raziye Sultan, Ahmed, II.Selim, Bayezid, Cihangir

Osmanlı Devletinin Yükselme Dönemi Padişahlarından biridir.En uzun süre tahta kalan padişahtır. Döneminde, Osmanlı en geniş sınırlarına ulaşmıştır. dött eşi vardır. Şair kimliği de vardır. Zigetvar kuşatmasının son günü beyin kanamasından ölmüştür.

II.Selim

Osmanlı Padişahları - II.Selim

Sarı Selim – II.Selim
Doğum 1524 – İstanbul
Ölümü: 1574 – istanbul
Babası Kanuni Sultan Süleyman – I.Süleyman
Annesi Hürrem Sultan
Eşi Nurbanu Sultan
Çocukları III. Murad, Abdullah, Osman, Mustafa, Süleyman, Mehmed, Mahmud, Cihangir, Fatma Sultan
Gevherhan Sultan, Esmehan Sultan, Şah Sultan

Devletin sınırlarını Avrupa’ya kadar genişletmiştir. II. Selim döneminde Turgut Reis gibi değerli biri yetişti ve büyük bir şahıs olan Sokullu Mehmed Paşa onun en önemli veziriydi. Slav kökenlidir. Şair padişahlar arasındadır. Şehzade Mustafa ve Bayezid’in de arasında olduğu taht savaşını kazanmıştır. Tek eşi Nurbanu Sultan’dır. 1574’te hamamda düşerek hayatını kaybettiği söylenir.

III. Murad

Osmanlı Padişahları - III.Murad

III.Murad
Doğum 1546 – Manisa
Ölümü: 1595 – istanbul
Babası II.Selim – Sarı Selim
Annesi Afife Nurbanu Sultan
Eşi Safiye Sultan
Çocukları III.Mehmed

İstanbul’daki saraydan neredeyse hiç çıkmadığı gözlenen padişahtır. Kadınlara zaafiyetinin olduğu bilinmesine rağmen kaç eşi olduğu hakkında kesin bir cevap yoktur. Kadınlar saltanatı olarak bilinen dönem, onun zamanına dayanır. İlk İngiliz elçisi onun döneminde ülkeye gelmiştir. 1595’te prostat rahatsızlığından ölmüştür.

III. Mehmed

Osmanlı Padişahları - III.Mehmed

III.Mehmed
Doğum 1566 – Manisa
Ölümü: 1603 – istanbul
Babası III.Murad
Annesi Safiye Sultan
Eşi Safiye Sultan
Çocukları Mahmud, I.Ahmed, I.Mustafa

26 Mayıs 1566 Manisa doğumludur. Annesi Safiye Sultan’a büyük bağlılık beslediğinden dolayı annesinin yönetimdeki etkisi büyüktür. Dindar bir padişah olarak bilinen III. Mehmed, içkiye karşıdır ve bununla ilgili düzenlemeler yapmıştır. Celali isyanları onun devrinde gerçekleşmiştir. İki eşi vardır. Kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetmiştir.

I. Ahmed

Osmanlı Padişahları - I.Ahmed

I.Ahmed
Doğum 1590 – Manisa
Ölümü: 1617 – istanbul
Babası III.Mehmed
Annesi Handan Sultan
Eşi Kösem Sultan, Mahfiruz Hatice Sultan, Fatma Sultan
Çocukları II. Osman, Mehmed, Ayşe Sultan, Fatma Sultan, Hatice Sultan, Gevherhan Sultan, Cihangir, Orhan, Hanzade Sultan, Selim, Esma Sultan, Hasan, IV. Murad, Zahide Sultan, Bayezid, Hüseyin, Kâsım, Atike Sultan, Süleyman, İbrahim, Cemre Sultan, Zeynep Sultan, Abide Sultan

1603’te henüz 13 yaşında tahta geçmiştir. Buna rağmen oldukça yetenekli olan I. Ahmed, doğru kararlar almayı başarmıştır. Devlet işleriyle yoğun şekilde ilgilenmiştir. İlim ve irfan ile uğraşmış ve teşvik etmiştir. 2 eşi vardır. Tifüs hastalığından dolayı 1617’de 27 yaşında vefat etmiştir.

I. Mustafa

I.Mustafa

I.Mustafa
Doğum 1591 – Manisa
Ölümü: 1639 – istanbul
Babası III.Mehmed
Annesi Valide Sultan
Eşi Yok
Çocukları Yok

I. Mustafa İki defa tahta geçmiştir. Abisi olan I. Ahmet’in tahtta kaldığı sürede sarayda hapis hayatı yaşamıştır. Osmanlı’da deli padişah olarak bilinir. İki. defa tahta çıktıktan bir süre sonra şeyhülislam fetvasıyla tahttan indirilmiştir. Eşinin olmadığı bilinir. 1639 yılında sara nöbeti sırasında hayatını kaybetmiştir.

II. Osman

Osmanlı Padişahları - II.Osman - Genç Osman

Genç Osman – II. Osman
Doğum 1604 – İstanbul
Ölümü: 1622 – İstanbul
Babası I.Ahmed
Annesi Mahfiruz Hatice Sultan
Eşi Akile Hanım, Ayşe Hanım, Meylişah Hatun
Çocukları Ömer, Mustafa, Zeynep sultan

1604’te doğmuş ve 14 yaşında tahta geçmiştir. 2 eşi olduğu bilinir. Atılgan ve enerjik biri olarak bilinir. Yeniçeri ocağına karşı olmasından dolayı Sadrazam Davud Paşa ve yanındaki yeniçeriler  tarafından boğularak öldürülmüştür.

IV. Murad

Osmanlı Padişahları - IV.Murad

IV. Murad
Doğum 1612 – İstanbul
Ölümü: 1640 – İstanbul
Babası I.Ahmed
Annesi Kösem Sultan
Eşi Ayşe Haseki Sultan
Çocukları Süleyman, Ahmet, Mehmet, Alaaddin, Safiye Sultan, Gevher Sultan, İsmihan Kaya Sultan, Rukiye Sultan, Bedia Sultan, Hafsa

Çok genç iken (11 yaşında) tahta geçtiğinden dolayı annesi Kösem Sultan’ın yönetimdeki etkisi oldukça fazladır. Sıkı yasaklamalar koymuştur. 3 eşi vardır. 1640 yılında 28 yaşında hayatını kaybeden IV. Murad’ın ölümünün nedeni kimi kaynaklarda siroz iken kimi kaynaklarda damla hastalığı olarak geçmektedir.

I.İbrahim

Osmanlı Padişahları - Sultan İbrahim

I.İbrahim
Doğum 1615 – İstanbul
Ölümü: 1648 – İstanbul
Babası I.Ahmed
Annesi Kösem Sultan
Eşi Turhan Hatice Sultan, Saliha Dilaşub Sultan, Hatice Muazzez Sultan, Ayşe Sultan, Saçbağlı Sultan, Mahienver Sultan, Şivekar Sultan, Telli Haseki Hümaşah Sultan, Zafire Cariye
Çocukları IV. Mehmed, II. Süleyman, II. Ahmed, Murad, Selim, Osman, Bayezid, Cihangir, Orhan

1615 yılı İstanbul doğumlu olan Sultan İbrahim’in yetişmesinde annesi Mahpeyker Kösem Sultan’ın payı büyüktür. Hiddetli bir kişiliğe sahiptir. 7 eşi vardır. Annesi ve devletin ileri gelenleri tarafından ağustos 1648’de boğularak öldürülmüştür.

IV. Mehmed

Osmanlı Padişahları - IV.Mehmed

IV.Mehmed
Doğum 1642 – İstanbul
Ölümü: 1693 – İstanbul
Babası I.İbrahim
Annesi Turhan Hatice Sultan
Eşi Emetullah Rabia Gülnuş Sultan, Afife Sultan
Çocukları II.Mustafa, III.Ahmed

7 yaşında tahta geçmiştir. Sadrazamlığı Köprülü ailesine devretmiştir. Daha sonra erkanı tahttan indirerek hapis hayatı yaşamıştır. Bir eşinin olduğu söylenmektedir. 1693 senedinde zatürre sonucu vefat etmiştir.

II. Süleyman

Osmanlı Padişahları - II.Süleyman

II.Süleyman
Doğum 1642 – İstanbul
Ölümü: 1691 – İstanbul
Babası I.İbrahim
Annesi Saliha Dilaşub Sultan
Eşi Hatice Kadın, Behzad Kadın, İvaz Kadın, Süğlün Ka­dın, Şehsuvar Kadın, Zeynep Kadın
Çocukları Yok

1642 senesi doğumludur. 22 Haziran 1691’de böbrek rahatsızlığından ölmüştür.

II. Ahmed

Osmanlı Padişahları - II.Ahmed

II.Ahmed
Doğum 1643 – İstanbul
Ölümü: 1695 – İstanbul
Babası I.İbrahim
Annesi Hatice Muazzez Sultan
Eşi Rabia Sultan, Şayeste Sultan
Çocukları Selim, İbrahim

Yazı işlerinde oldukça iyi bir yeteneğe sahiptir. Bir eşi vardır. 1695 senesinde kimi kaynaklara göre depresyon, kimi kaynaklara göre ise sirozdan dolayı Edirne’de hayata gözlerini yummuştur.

II. Mustafa

Osmanlı Padişahları - II.Mustafa

II.Mustafa
Doğum 1664 – Edirne
Ölümü: 1703 – İstanbul
Babası IV.Mehmed
Annesi Emetullah Râbi’a Gülnûş Sultan
Eşi Saliha Sultan, Şehsuvar Sultan, Hafize Hanım
Çocukları I.Mahmud, III.Osman

Sekiz yıl tahtta kalan padişah, 1644 doğumludur. 9 eşi vardır. 1703’te prostattan dolayı hayatını kaybetmiştir.

III. Ahmed

Osmanlı Padişahları - III.Ahmed

III.Ahmed
Doğum 1673 – Dobriç
Ölümü: 1736 – İstanbul
Babası IV.Mehmed
Annesi Emetullah Râbi’a Gülnûş Sultan
Eşi Emine Mihrişah Sultan, Rabia Şermi Kadın, Meyli Sultan
Çocukları II.Mustafa, I.Abdulhamid, Numan

Uzun bir süre tahtta kalmıştır (27 sene). Yeniçeriler ile mücadele halindedir. 19 eşi vardır. 1736’da şeker rahatsızlığından ölmüştür.

I. Mahmud

Osmanlı Padişahları - I.Mahmud

I.Mahmud
Doğum 1696 – Dobriç
Ölümü: 1754 – İstanbul
Babası II.Mustafa
Annesi Saliha Sultan
Eşi Ayşe Başkadın, Hatem Başkadın
Çocukları Yok

Sanata ve edebiyata ilgisi vardır. Geçmişten ders alarak 24 sene tahtta kalmıştır. 2 eşi bulunmaktadır. Attan düşerek vefat etmiştir.

III. Osman

Osmanlı Padişahları - III.Osman

III.Osman
Doğum 1699 – Edirne
Ölümü: 1757 – İstanbul
Babası II.Mustafa
Annesi Şehsuvar Sultan
Eşi Leyla Başkadın, Zevki Kadın, Ferhunde Emine Kadın
Çocukları

Üç yıllık saltanatı boyunca 7 kez vezir değiştirmiştir. Musikiyi saraydan uzak tutmuştur. 3 eşi vardır. Felç sonucu ölmüştür.

III. Mustafa

Osmanlı Padişahları - III.Mustafa

III.Mustafa
Doğum 1717 – İstanbul
Ölümü: 1774 – İstanbul
Babası III.Ahmed
Annesi Emine Mihrişah Kadın
Eşi Mihrişah Valide Sultan, Adilşah Kadın, Rif’at Kadın
Çocukları III.Selim, Mehmed

Tutarlı bir padişah olarak bilinir. Batı’daki yenilikleri takip etmiştir. 6 eşi vardır. Stres ve üzüntü nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

I. Abdülhamid

Osmanlı Padişahları - I.Abdulhamid

I.Abdülhamid
Doğum 1725 – İstanbul
Ölümü: 1789 – İstanbul
Babası III.Ahmed
Annesi Rabia Şermi Kadın
Eşi Ayşe Sineperver Kadın, Binnaz Kadın, Dilpezir Kadın, Hümaşah Kadın, Mehtabe Kadın, Mislinayab Kadın, Muteber Kadın, Nakşidil Sultan, Nevres Kadın, Fatıma Şebisefa Kadın, Ruhşah Hatice Kadın, Nükhetseza Hanım, Ayşe Kadın (II), Ayşe (III), Mihriban
Çocukları IV. Mustafa, II. Mahmud, Murad, Nusret, Mehmed, Ahmed, Süleyman

Devlet işleri ile yakından ilgilenen padişah, halkı tarafından “Veli” görülmüştür. Çalışkandır. 15 eşi vardır. Nisan 1789’da beyin kanamasından ölmüştür.

III. Selim

Osmanlı Padişahları - III.Selim

III.Selim
Doğum 1761 – İstanbul
Ölümü: 1808 – İstanbul
Babası III.Mustafa
Annesi Mihrişah Valide Sultan
Eşi Nefizar Başkadın, Afitab Başkadın
Çocukları Yok

Yenilikçi bir padişahtır. 14 eşi vardır. 1808’de Kabakçı Mustafa isyanında IV. Mustafa yanlısı kişiler tarafından öldürüldü.

IV. Mustafa

Osmanlı Padişahları - IV.Mustafa

IV.Mustafa
Doğum 1779 – İstanbul
Ölümü: 1808 – İstanbul
Babası I.Abdulhamid
Annesi Ayşe Seniyeperver Sultan
Eşi Seyyare Kadın, Dilpezir Kadın, Şevkinur Kadın
Çocukları Esma Sultan

Yeniçerilere fazla tavizler vermiş bir kişiliktir. 4 eşi bulunur. Tahtta çok kısa kalmıştır. Ulemadan fetva alınıp öldürülen bir padişahtır.

II. Mahmud

Osmanlı Padişahları - II.Mahmud

II.Mahmud
Doğum 1785 – İstanbul
Ölümü: 1839 – İstanbul
Babası I.Abdulhamid
Annesi Nakşidil Valide Sultan
Eşi Bezmialem Sultan, Pertevniyal Sultan
Çocukları Abdulmeci, Abdulaziz

En çok icraat yapan padişahlar arasında yer alır. Yenilikçi bir zihne sahiptir. Yeniçerilere karşı olmuştur. 17 eşi vardır. Veremden dolayı vefat etmiştir.

Abdülmecid

Osmanlı Padişahları - Sultan Abdülmecid

Abdülmecid
Doğum 1823 – İstanbul
Ölümü: 1861 – İstanbul
Babası II.Mahmud
Annesi BezmialemSultan
Eşi
Erkek Çocukları V. Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmed Reşat, Ahmed Kemaleddin Efendi, Mehmed Burhaneddin Efendi, Ahmed Nureddin Efendi, Süleyman Selim Efendi,VI. Mehmed Vahdettin
Kız çocukları Fatma, Refia, Cemile, Münire, Behice, Seniha, Mediha, Naile, Bedia Sultan, Samiye, Şehime, Sabiha, Aliye, Fehime, Mühibe, Mukbile, Naime, Neyyire, Behiye, Zekiye, Nazime

Sürekli isyanlarla uğraşmıştır. Tanzimat dönemi padişahıdır. 22 eşi ile en çok eşe sahip padişahtır. 1861’de veremden ölmüştür.

Abdülaziz

Osmanlı Padişahları - Sultan Abdulaziz

Abdülaziz
Doğum 1830 – İstanbul
Ölümü: 1876 – İstanbul
Babası II.Mahmud
Annesi Pertevniyal Valide Sultan
Eşi Dürrinev Kadınefendi, Hayranıdil Kadınefendi, Edâdil Kadınefendi, Neşerek Kadınefendi, Gevheri Kadınefendi
Çocukları Yusuf İzzeddin Efendi, Mahmud Celaleddin Efendi, Mehmed Selim Efendi, Abdülmecid Efendi, Mehmed Seyfeddin Efendi, Mehmed Şevket Efendi, Nazime Sultan, Esma, Emine, Saliha, Emine, Fâtıma Sultan, Münire

Ressamlık yeteneği üst düzeydir. Avcılıktan ve ok-yay gibi şeylerle uğraşmaktan büyük zevk aldığı söylenir. 5 eşi vardır. 1876’da bilekleri kesili halde ölü bulunmuştur.

V. Murad

Osmanlı Padişahları - V.Murad

V.Murad
Doğum 1840 – İstanbul
Ölümü: 1904 – İstanbul
Babası Abdülmecid
Annesi Şevkefza Sultan
Eşi Elâru Mevhibe Başkadınefendi, Reftârı-Dil Kadınefendi, Şayân Kadınefendi, Meyli-Servet Kadınefendi
Çocukları Mehmed Selahaddin Efendi, Osman Fuad Efendi, Ahmed Nihad Efendi, Süleyman Efendi, Seyfeddin Efendi

Mason olduğu söylenen padişah, müsrif kişiliğe sahip olarak bilinir. 10 eşi vardır. Şeker hastalığı nedeniyle öldüğü söylenir.

II. Abdülhamid

Osmanlı Padişahları - Sultan II.Abdulhamid Han

II.Abdülhamid
Doğum 1842 – İstanbul
Ölümü: 1918 – İstanbul
Babası Abdülmecid
Annesi Tirimüjgan Kadınefendi
Eşi Elâru Mevhibe Başkadınefendi, Reftârı-Dil Kadınefendi, Şayân Kadınefendi, Meyli-Servet Kadınefendi
Erkek çocukları Mehmet Selim Efendi, Ahmet Nuri Efendi, Mehmed Abdülkadir Efendi, Mehmed Burhaneddin Efendi, Abdürrahim Hayri Efendi, Ahmed Nureddin Efendi 
Mehmet Bedrettin Efendi, Mehmet Abid Efendi
Kız çocukları Ulviye, Zekiye, Naime, Naile, Şadiye, Ayşe, Refia, Hatice, Aliye, Cemile, Samiye, Saliha

Aldığı önlemlerle Osmanlı’nın ömrünü uzatmıştır. 16 eşi vardır. İlk kez onun devrinde meşrutiyet ilan edilmiştir. 1909’da İttihat Terakki Cemiyeti tarafından tahttan indirilmiştir. Veremden dolayı ölmüştür.

V.Mehmed

Osmanlı Padişahları - V.Mehmed - Mehmed Reşat

V.Mehmed – Mehmed Reşad
Doğum 1844 – İstanbul
Ölümü: 1918 – İstanbul
Babası Abdülmecid
Annesi Gülcemal Kadın Efendi
Eşi Kam-res Başkadınefendi, Dürr-i Aden İkinci Kadınefendi, Mihr-engiz İkinci Kadınefendi, Naz-perver Üçüncü Kadınefendi, Dil-firib Dördüncü Kadınefendi
Çocukları Şehzade Mehmed Ziyaeddin Efendi, Şehzade Mehmed Necmettin Efendi, Şehzade Ömer Hilmi Efendi

Yaşlı denebilecek bir yaşta (65 yaşında) tahta çıkmıştır. Dünya savaşı, onun dönemine denk gelmiştir. 5 eşi vardır. Şeker hastalığı dolayısıyla vefat etmiştir.

VI.Mehmed

Osmanlı Padişahları - IV.Vahdettin - Mehmed Vahdettin

VI.Mehmed- Mehmed Vahdettin
Doğum 1861 – İstanbul
Ölümü: 1926 – İstanbul
Babası Abdülmecid
Annesi Gülüstü Hanım
Eşi Elâru Mevhibe Başkadınefendi, Reftârı-Dil Kadınefendi, Şayân Kadınefendi, Meyli-Servet Kadınefendi
Çocukları Fenire Sultan, Fatma Ulviye, Sultan, Rukiye Sabiha Sultan, Mehmed Ertuğrul Efendi

Osmanlı Devleti’nin son Osmanlı Padişahları listesinde Mehmed Vahdettin bulunuyor. 36. ve son padişahtır. Vahdettin’den sonra Osmanlı Padişahı olmamıştır. Türbesi İstanbul’da olmayan tek Osmanlı padişahıdır. 1926’da kalp rahatsızlığından dolayı ölmüştür.

Osmanlı Padişahları Youtube

Aşağıda ki Osmanlı Padişahları videosunu izlemenizi öneririm. Bu videoda Osmanlı Padişahları ‘nın listesini saltanat sırasına göre izleyeceksiniz.

Osmanlı Padişahları

Kaynak: https://youtu.be/dWVtGyQYicU

Aşağıdaki içeriklerimizden benzer sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. Serkan dedi ki:

  Detaylı paylaşım için teşekkür ederim. Osmanlı padişahları arasında en popüler olanlar sanırım Fatih Sultan Mehmed ve Kanuni Sultan Süleyman. Osmanlı tarihi ve Türk tarihinde şüphesiz her birinin ayrı bir yeri var.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Ben teşekkür ederim.

   1. Ata balci dedi ki:

    2. Muradın annesinin adını yazmamışsıniz çocukları arasında fatih sultan mehmet yok çok acemice yazılmış bir sayfa

 2. Hasan dedi ki:

  Açıklayıcı bir yazı olmuş. Bilmeyip öğrenmek isteyenler için güzel bir yazı. Türk milletinin osmanlı padişahları hakkında bilgi edinmesi gerekli.

 3. Rıfkı dedi ki:

  Kanuni Sultan Süleyman’ın hayatı ve Yavuz Sultan Selim’in hayatı gerçekten çokca merak ettiğim iki bilgi idi. Fakydalı bir yazı olmuş, her şey kısa ve öz. Paylaşımınız için teşekkürler.

 4. Rıfat dedi ki:

  Osmanlı padişahları hakkında bir çok ilgi çekici ve şaşırtıcı bilgiler varmış. Osmanlı padişahlarının ilginç hayatları hakkında faydalı bir yazı olmuş.

 5. Akil Hoca dedi ki:

  Hocam Vahdettin San Remo ‘da ölmüştür. Cenazesine borçlarından dolayı “haciz” konduğu için, önce Milano’ya ordan da “Beyrut’a getirildi. Kabri Şam’da Yavuz Sultan Selim’ in yaptırdığı caminin haziresindedir.

 6. Kamil dedi ki:

  Adını duyurmuş padişahları herkes biliyor lakin bu listeyi tam olarak bilmediğim için yine kendimden utanmak istiyorum. Tarihini bilmeyen bir toplumuz, tarihimizi öğrenmemize katkı sağladığınız için size minnettarım.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Umarım bir gün herkes tarihini öğrenir. Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

 7. Halil dedi ki:

  Atalarımızı internet sitelerinden öğrenmek ne acı… Oysa tarih gerçekten sevdirilse ve kendi tarihimiz şeffaf bir şekilde anlatılsa, padişahlarımızı adımız gibi bilsek, bu topraklarda yaşananları adımız gibi bilsek ne güzel olurdu…

 8. Musa dedi ki:

  Çoğu padişahın adını duymayan insan topluluğu olduğundan eminim. Bu yazınız herkesi tüm padişahlar hakkında yeterli bilgiye sahip edecek bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık…

 9. Fırat Can Altan dedi ki:

  Tarih hocamız Türklerin tarihini anlatırken I. Murad yani Murad Hüdevendigar’ın oğluna neden Bayezid adını verdiği hakkında bazı tezler anlatmıştı. Timur ile savaşı, fetret devri falan yüzünden I. Bayezid dönemine büyük ilgi duyuyorum. Murad Hüdevandigar oğluna neden Bayezid adını vermiş merak edenler mutlaka araştırsın. Ben kesin olmayan tarihi bilgileri paylaşmayı sevmiyorum. Admin istersen Yıldırım Bayezid hakkında özel bir yazı hazırlayabilirsiniz. Böylece merak edenler meraklarını gidermiş olur.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Kısa zaman içinde Yıldırım Bayezid hakkında geniş bilgi içeren bir makalemiz olacaktır. Teşekkürler.

 10. Emre dedi ki:

  Osmanlı Sultanları arasında en çok hayran olduğum kişi genç yaşında büyük işlere imza atan Fatih Sultan Mehmet’dir. Daha sonralarda uygulanan kafes sistemi yüzünden bilgisiz kalan padişahlarla çöküşe gittik zaten

 11. Rıfkı Sert dedi ki:

  En büyük Osmanlı Padişahlarından biri olan Kanuni Sultan Süleyman’ın bence üç büyük tutkusu vardı. Süleymaniye’nin tamamlandığını görmek ki bunu gördü. İstanbul’a gereken suyu taşıyan eski su kemerlerini tamir ettirmek, bunu da gördü ama Viyana’nın fethini göremedi. Keşke görebilseymiş. Bambaşka bir dünyada yaşıyor olabilirdik.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Viyana Türkler tarafından fethedilecektir havadisleri var.

 12. İrem Altaylı dedi ki:

  Bu benim kendi görüşüm ama ben İkinci Abdülhamid’in yaptıklarını hiç tasvip etmiyorum. Bugünlerde devlet televizyonunda sürekli övülmesine rağmen ben bunları hakettiğini düşünmüyorum çünkü İkinci Abdülhamid meclisi mebusanı dağıtarak en kaba tabirle halkın iradesine tecavüz etmiş birisidir.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Sultan II. Abdülhamid Han’ın buradaki konumuzdaki hayatını okuduktan sonra onu anlayacağını ümid ediyorum.
   https://www.turklerintarihi.com/sultan-ii-abdulhamid-han-kimdir/

 13. Sami dedi ki:

  Osmanlı padişahları hakkında kısa ve açıklayıcı bir paylaşım olmuş, emeğinize sağlık.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Aslında Osmanlı Devleti Padişahlarının sadece soyağaçlarını gösterdim. Ziyaretçi bunları kolayca görebilmesi için sadece bir şekilde göstermeye çalıştım. Yorum için teşekkürler.

 14. Aytekin dedi ki:

  türklerin tarihi anlat anlat bitmez. emeğinize sağlık güzel olmuş.

  1. Mehmet ErdaL dedi ki:

   Teşekkürler. Türk tarihi devleti sayısı fazla olduğu için tarihte yerleri çoktur.

internetten para kazanma yolları2020 google adsense tbm arttırmak film izle hd film izle türk filmleri yabancı filmler