Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi?

Gündemi zaman zaman meşgul eden sorulardan bir tanesi osmanlı padişahlarının halife oldukları halde neden hacca gitmemişler, gitmedikleri olmuştur. Osmanlı padişahları neden hacca gitmemiştir sorusunu konunun uzmanları tarihci profesörler İlber Ortaylı ve Ahmet Şimşirgil cevapladı. Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi? ilber ortaylı, Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmemiştir Ahmet şimşirgil

Gündemi zaman zaman meşgul eden sorulardan bir tanesi osmanlı padişahlarının halife oldukları halde neden hacca gitmemişler, gitmediler olmuştur. Osmanlı padişahları neden hacca gitmemiştir sorusunu konunun uzmanları tarihci profesörler İlber Ortaylı ve Ahmet Şimşirgil cevapladı.

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi?
Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi?

İlber Ortaylı Yorumu

İlber Ortaylı, hacca gitmek şimdi ki kadar kolay mıydı? O tarihte hacca gidip gelmek senelik iştir dedi. Devleti idare eden bir padişah o tarihlerde hacca gidemezdi. Şimdi ki zamanlarda bir günde hacca gidip geliyor insanlar, o zamanki devir ile bu zamanda ki dönemleri kıyaslamamak gerekir dedi.

Ahmet Şimşirgil Yorumu

Profesör Dr. Ahmet Şimşirgil ise Osmanlı padişahlarının neden hacca gitmediği konusunda, hiç bir osmanlı padişahı hacca gitmemiştir. Cem sultan bir kez gitmiştir. Ancak gittiği dönemde padişah değildi. Osmanlı padişahlarının arasında kendisinin yerine vekil gönderenleri biliyoruz. İslam alimleri o dönemlerde osmanlı padişahlarına hacca gitmesi olamazdı. Daimi cihat hizmeti içindedirler. Cihat hizmeti içinde olan osmanlı padişahlarının hacca gitmesi olmaz dedi.

Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmedi?

Osmanlı padişahları hacca neden gitmedi gibi akıllarda soru işareti edinilen bu soruyu Prof. Dr. İlber Ortaylı cevapladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

internetten para kazanma yolları2020 google adsense tbm arttırmak film izle hd film izle türk filmleri yabancı filmler